Co zajistit pro hudbu k obřadu
Mají muzikanti speciální požadavky? Je třeba něco připravit? Zjistíte v článku.

Nástroje vybírejte podle místa obřadu. Máte-li obřad v lese, na louce, na vinici nebo u vody, těžko se tam bude hrát elektrickým nástrojům. Zvolte tedy raději ty akustické, které ke své interpretaci nepotřebují elektřinu. Pokud byste rádi slyšeli na svém obřadu klavír, musíte zajistit elektřinu. Klavíristé s sebou netahají křídlo nebo pianino, ale elektrické piano, které musí být zapojené do zásuvky, jinak prostě hrát nebude. K tomu většinou ještě židličku.
Židle jsou vhodné pro všechny muzikanty. Pokud chcete například smyčcové duo nebo housle s flétnou, připravte dvě židle na sezení, nejlépe na místo, kde chcete, aby hudebníci seděli. Vyberte místo, kde jim zajístíte dobrý výhled na snoubence. Muzikanti potřebují vidět celé příchody i průběh obřadu, aby mohli včas zareagovat a hrát. Pokud nebude místo, kde uvidí dobře na příchody ženicha a nevěsty, zaúkolujte někoho, kdo by dal znamení hudebníkům, aby začali hrát.
Venkovní obřady mají své kouzlo, ale počasí si snoubenci bohužel objednat nemohou. Pokud hlásí předpověď pravděpodobnost děště, myslete na přístřešek či stan pro muzikanty. Obzvlášť, pokud mají nástroje zapojené do zásuvky. Nástroji nedělá déšť dobře. S tím se pojí i zem, která by byla mokrá či bahnitá. Většina muzikantů hrává se stojánkem, který by měl stát a ne se kývat nebo dokonce padat. Dále pak myslete na to, že k nástrojům patří pouzdra, u kterých je vhodnější, aby byla někde dobře schovaná, uložená po dobu obřadu.
Na druhou stranu, pokud předpověď hlásí velké teplo a žhnoucí slunce, dopřejte muzikantům občerstvení. Jsou tam, aby předvedli nějaký výkon a většinou bývají na obřadě déle než většina svatebčanů (kvůli místu, zkoušce akustiky..), tak aby nedošlo ke zkolabování či nevolnostem. Všichni jsme jen lidi a ne stroje :-)